Szukaj

piątek, 28 marca 2014

Atrament sympatyczny + info - How do it?! [1#]


W dzisiejszym wpisie pokażę wam jak można zrobić trzy domowe atramenty sympatyczne. W dalszej części będzie mini, obrazkowy poradnik: 

Będziemy potrzebować:


  • wywoływacz,
  • przedmiot, którym będziemy pisać - palec/wykałaczka/pędzel,
  • oraz sam inkaust
Rodzaj atramentu oraz wywoływacza różni się, więc o tym będzie napisane poniżej...

1# - Atramenty pojawiające się przy podgrzaniu


Są to substancje organiczne, które utleniają się i ciemnieją po podgrzaniu. Najczęściej używane płyny (nadaje się każda kwaśna ciecz):

  • mleko,
  • mocz,
  • sok z cytryny/jabłkowy lub pomarańczowy,
  • roztwór z cukru,
  • wino,
  • woda z mydłem.

Pismo wywołuje się przez podgrzanie papieru na grzejniku, nad kuchenką lub przeprasowanie żelazkiem. Praktycznie jest użyć stuwatowej żarówki, która nie zniszczy tak łatwo papieru.

piątek, 21 marca 2014

Steganografia



Na samym wstępnie wytłumaczmy sobie czym jest ta steganografia:


Jest to nauka/umiejętność komunikowania się w taki sposób, by sam komunikat nie mógłby zostać wykryty. W odróżnieniu do kryptografii próbuje ukryć fakt prowadzenia komunikacji.


Metody steganografii (główne):


  • Fizyczne:


    • tabliczki woskowe - w Starożytnej Grecji ludzie pisali wiadomości na drewnie, następnie go oblewali woskiem, dzięki czemu komunikat był zaszyfrowany,
    • alfabet Mors'a,
    • materiały, atramenty sympatyczne (o tym w przyszłości post),
    • Karteczki na lekcjach, mało pomysłowe,
    • Wiadomości napisane na kopertach w obszarze objętym znaczków pocztowych.

niedziela, 16 marca 2014

Kryptologia i najpopularniejsze szyfry


(Źródło - odkrywcy.pl )

Kryptologia


Jest to nauka o szyfrowaniu. Dzieli się na kryptografię, czyli tworzenie szyfrów i kryptoanalizę - łamanie ich. Kryptologia jezt nauką ścisłą,  bazującą głównie na matematyce.

Początki kryptologii datuje się już na okres starożytności. Pierwsze gliniane tabliczki z opisanymi szyframi pochodzą już z 1500 r.p.n.e. i były zapisane pismem klinowym. Rozwój kryptografii przebiegał równolegle z rozwojem matematyki, był powolny i nierównomierny. Nauka ta rozwijała się równolegle w różnych częściach świata z różnym stopniem zaawansowania.

Istotą kryptografii jest opracowanie algorytmu zmieniającego oryginalną treść wiadomości. Algorytm, który służy do zaszyfrowania i odszyfrowania wiadomości nazywamy szyfrem lub kluczem, a zatajoną wiadomość - szyfrogramem.


czwartek, 13 marca 2014

Pałac pamięci - bujda czy mnemotechnika? + o pamięci słów kilka

Witajcie!

Jako że jest to mój pierwszy post tak na tym blogu, jak w całej mojej karierze bloggera, proszę o konstruktywną krytykę ;) ~Mysteriala

(Źródło - http://www.mnemotechnika.com/)

Mnemotechniki

Na początku powinnam chyba wyjaśnić tytuł posta. Czymże jest tajemniczo brzmiąca "mnemotechnika"? Jest to ogólnie rzecz biorąc technika, którą posługuje się mnemonista, czyli człowiek, który wykazuje niezwykłe umiejętności w dziedzinie zapamiętywania. Przykładową taką techniką jest opisany niżej pałac pamięci. Mnemonistą może zostać każdy przeciętny Kowalski, pod warunkiem, że trochę potrenuje.


niedziela, 9 marca 2014

Grafologia cz.1




    Na samym wstępie zobaczmy czym jest pismo i grafologia w sensie psychologicznym.


Pismo odręczne człowieka jest projekcją jego osobowości - graficznym odwzorowaniem wszelkich uwarunkowań, informacji mózgowych i myślowych schematów. Wyraża charakterystyczne cechy oraz anomalie jego psychicznej i fizycznej struktury. Charakter pisma mówi o człowieku wszystko to, co jest w nim najistotniejsze - bowiem zawiera kwintesencję jego osobowości.
Grafologia to dziedzina nauki zajmująca się rozpoznawaniem osobowości człowieka na podstawie jego pisma odręcznego. Naukowcy zajmujący się tą dziedziną (grafolodzy) uważają, że nie ma świecie drugiej osoby piszącej tak samo, podobnie jak to nie ma dwóch osób o takiej samej linii papilarnej.
Grafolodzy badając pismo biorąc pod uwagę wiele czynników m.in.: szerokość, grubość pisma, akapity, odstępy między znakami itd.

wtorek, 4 marca 2014

Oczy uczciwsze od słów? - cz.1 - Mowa ciała [1#]





Mottem dzisiejszego posta będą słowa Franza Grillparzera: "Jeśli wzrok nie może przekonać, ustom na pewno także się to nie uda"



     Gdy są nam potrzebne jakieś informacje (prawdziwe lub wymyślone) nasze oczy szukają drogi to nich (Eye Accessing). Zostało to udowodnione i wymyślone przez dwóch panów (nie będę zaśmiecał waszych główek ich nazwiskami) pracującymi z NLP (Programowanie neurolingwistyczne).
     Jak nawiązujemy z kimś kontakt, od razu automatycznie zaczyna się reakcja w jednym z trzech systemów myślenia reprezentacyjnego: widzenie obrazu, słyszenie dźwięków, odczuwanie np. emocji.   

sobota, 1 marca 2014

Siemanko!





Blog: Polski Sherlock Holmes II uważam za otwarty !!!


Witam serdecznie wszystkich gorliwych czytelników. Od połowy Stycznia, jak już pewnie zauważyliście, blog był zawieszony, z winy autorów :(. Jednakże postanowiliśmy wskrzesić działalność PLSH. 

Aktualnie na rozwojem strony pracują:





Teraz chcielibyśmy przedstawić wam zmiany/nowości, dotyczące II edycji PLSH [omawiane były na prywatnej konferencji ;-)]:


  • będzie to blog głównie o tematyce psychologicznej i kryminalistycznej (mowa ciała, obserwacje i dedukcje, grafologia, linie papilarne itp.),
  • będzie mało znaczące nawiązanie do Holmesa,
  • nie będzie biuletynu "Publikacje", 

Zapraszamy serdecznie do częstego odwiedzania bloga.



*,*

PLSH